Investice do zlata

Společně se stříbrem je zlato bráno jako nejstarší forma investice na světě. V dřívějších dobách bylo ztělesněním bohatství a moci. A mnoho se na tom dodnes nezměnilo. Obzvlášť se těší oblibě v dobách finanční krize jako bezpečná investice, která zajišťuje likviditu majitele - ať už se jedná o osobu, firmu nebo dokonce celé státy.

Definice investičního zlata

Požadavky, které zlato musí mít, aby bylo definované jako investiční zlato, jsou popsány ve směrnici Evropské unie z července 1998. Podle ní se investičním zlatem rozumí:

  • zlaté cihly nebo slitky s váhou přijatelnou pro trh se zlatem a obsahem zlata nejméně 995 tisícin, či
  • zlaté mince s obsahem zlata alespoň 900 tisícin, vyraženy po roce 1800, které byly nebo jsou oficiálním platidlem v zemi jejich původu.

Druhy investičního zlata

Obecně se rozlišuje mezi dvěma druhy investičního zlata - fyzickým zlatem a zlatem obchodovaným na burzách.

Fyzické zlato zahrnuje zlaté slitky, zlaté mince, zlaté cihly a také zlaté šperky.

Zlato obchodované na burze má více podob - můžete například nakupovat akcie společností, které zlato těží nebo jej nějak zpracovávají, popřípadě můžete investovat přímo do cenných papírů, jejichž hodnota podléhá ceně zlata.

Oba druhy mají své výhody a nevýhody, obecně oblíbenějším je ale stále investice do fyzického zlata, převážně ve formě slitků a mincí.

Jelikož u nás vykupujeme a prodáváme pouze fyzické zlato, popíšeme si dva nejrozšířenější segmenty - zlaté mince a zlaté slitky.

ZLATÉ MINCE JAKO INVESTIČNÍ ZLATO

Zlaté mince používané jako investiční objekty mají velmi vysoký obsah zlata - hodnota začíná na 900 tisícin a končí až na „ryzích“ 999 tisícin. Po staletí se používaly jako hlavní způsob platby. Dnes mají oblibu především v podobě investice nebo jako sběratelské předměty.

Se vzácnými sběratelskými mincemi se obchoduje za ceny, které výrazně překračují cenu čistého materiálu. ČNB například pravidelně vydává pamětní mince, které mají mezi sběrateli velkou oblibu. Jejich hodnotu určuje náklad a téma mince - například 10 000Kč mince vydaná na podzim 2018 ke stému výročí založení republiky byla ihned vyprodaná a její cena na inzercích okamžitě vzrostla o polovinu.

Většina mincí je nicméně stále brána jako investiční a jejich hodnota je rovna aktuální ceně zlata.

Mince Dukát 1915

Mince dukát 1915

Výkupní cena: 5856 Kč
Mince František Josef I. 20 kuruna

František Josef I. 20 koruna

Výkupní cena: 10368 Kč
Mince Edward VII

Edward VII Sovereing

Výkupní cena: 12454 Kč

Zlaté slitky - čisté zlato

Ryzost zlatých slitků a cihel je 999 tisícin - jedná se tedy o čisté zlato bez jakýchkoliv příměsí.

Slitky se prodávají jak v menších hmotnostech - 1 g, 2 g, 5 g, 10 g, 20 g, či 1 unce (rovná se 31,1 g), tak ve formě větších cihliček o hmotnosti například až 1 kg.

Každý takový slitek je označen váhou, čistotou, názvem výrobce a sériovým číslem.

Mezi nejrozšířenější výrobce patří firmy ze Švýcarska - Argor Heraeus a PAMP.

Zlatý slitek 1 g

ZLATÝ SLITEK 1 g

Výkupní cena: 1700 Kč
Zlatý slitek 2 g

ZLATÝ SLITEK 2 g

Výkupní cena: 3400 Kč
Zlatý slitek 5 g

ZLATÝ SLITEK 5 g

Výkupní cena: 8500 Kč
© 2024 Výkup zlata Olomouc Web navrhl a vytvořil DD-WEB